PNA-ABD'nin eski Dışişleri bakanlarından Henry Kissinger, ABD askerlerinin Irak'tan erken çekilmesinin bu ülkede şiddetin sona ermesine sebep olmayacağın söyledi. Kissinger, ABD askerlerinin ülkeden çekilmesi durumunda Türkiye ve İran'ın Kürtlere karşı savaşa başlayabileceğini söyledi.  Haliç Times Gazetesinin geçtiği haberde Kissinger, erken ve çabuk çekilmenin ülkede bir iç savaşa ve hatta bir soykırıma neden olabileceğini söyledi.  Kissinger, ''ABD güçlerinin ülkeden erken ve çabuk çekilmesinin ardından Türkiye ve İran'ın ülkelerinin bağımsızlığından yana olan Kürtlere karşı büyük ve geniş bir savaş başlatabileckleri öngörüsünde bulunduğunu'' söyledi.

ABD, Federe Kürdistan'da kalıcı üs düşünüyor

Gönderen: rizgarionline Tarih: 18.09.2007 Saat: 10:41 Katkıda Bulundu rizgarionline Rizgarî Online/ABD'de Demokrat Parti'nin savunma konularında en yetkin ismi olan milletvekili John Murtha, Başkan George W. Bush yönetiminde bazı isimlerin, Federe Kürdistan bölgesinde kalıcı askeri üs kurulmasını düşündüğünü söyledi. Asker kökenli Murtha, Ulusal Basın Kulübü'nde yaptığı konuşmada, Başkan Bush'un politikalarına ve Irak'taki Amerikan kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus'un değerlendirmelerine karşı çıktı. Irak'taki durumu Vietnam savaşına benzeten Murtha, ABD'nin, artık askeri güçle bu ülkedeki gelişmeleri etkileme imkanının sınırlı olduğunu savundu. ANKA ajansının geçtiği habere göre Murtha, Başkan Bush yönetimi yetkilileriyle yaptığı bir görüşmeye değinirken de kendisinin, bu toplantıda ABD'nin Irak'ta kalıcı üsse ihtiyacı olmadığı görüşünü dile getirdiğini anlattı.  John Murtha'ya göre yönetimin bir yetkilisi ise ABD'nin Kürdistan bölgesinde buna ihtiyacı olabileceğini söyledi. Murtha, bu kişinin adını vermedi.  Demokrat milletvekili Murtha, Türkiye'nin Federe Kürdistan bölgesinde bir Amerikan askeri üssüne karşı çıkacağına işaret ederek, “Türklerin bakış açısından bakıldığında bunu yapıp yapamayacağımızı bilmiyorum” dedi. RO/Zilan Dersim

Fırat ve Dicle(+petrol) Kürdlerin başına bela mı?

Fırat ve Dicle Kürdlerin başına bela mı?  Gönderen: rizgarionline Tarih: 18.09.2007 Saat: 10:06 Katkıda Bulundu rizgarionline Rizgarî Online/Kürdlere karşı sürekli teyakkuz halinde bulunan ve işgal altında tuttuğu Kürdistan coğrafyasını tahrip eden Türk ordusu, şimdi de kafayı küresel ısınmadan az etkilenen Kuzey Kürdistan ile ilgili yeni bir paranoyaya girdi. Türk silahlı kuvvetleri teorisyenleri, Kürdistan’ın cezp edici doğal yapısını bile kendi güvenlikleri için bir tehdit olarak görmeye başladılar. Silahlı Kuvvetler dergisinde Yarbay Süleyman Özmen tarafından kaleme alınan bir makalede, iklim değişiklikleri nedeniyle Türkiye'nin tehdit altında kalabileceği iddia edildi.  Genelkurmay Stratejik Araştırmalar ve Etüdler Merkezi (SAREM) Başkanlığı Ortadoğu uzmanı Tankçı Yarbay Süleyman Özmen, ulusal güvenlik stratejisinin, küresel iklim değişikliğinden kaynaklanan tehditlere karşı yeniden gözden geçirilmesi ve değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Özmen, kuraklık ve çölleşmenin, küresel ısınmadan daha az etkilenecek bölgelere doğru yoğun bir göç hareketine neden olabileceğine dikkati çekerek, bu durumun Türkiye'nin ulusal güvenliği bakımından tehlikeler doğurabileceğini bildirdi. Fırat ve Dicle nehirlerinin zengin su potansiyelleriyle “Doğu ve Güneydoğu Anadolu “bölgelerinin stratejik önemini artıracağına işaret eden Özmen, "Bu bölgelerimize yönelik dış tehditlerin oluşması gündeme gelebilecektir" iddiasında bulundu.  İsrail, Irak ve Suriye gibi ülkelerin Türkiye için tehdit oluşturabileceklerini de savunan Özmen, Türkiye'nin bir bölümünde ya da genelinde ortaya çıkabilecek çevresel bir felaketin, var olan bölgesel farklılıkları siyasi, kültürel ve iktisadi açıdan derinleştirerek, genel istikrarsızlığı, huzursuzluğu ve iç tehdidi artırabileceğini de kaydetti.  Özmen, son zamanlarda güney sahillerinde özellikle Avrupa vatandaşlarınca yapılan gayrimenkul alımlarının küresel iklim değişikliği bağlamında sistematik bir faaliyet kapsamında yapılıyor olabileceğinin de incelenmesi gerektiğini belirtti.  Ayrıca, GAP'ın ortaya çıkardığı verimli topraklarda İsrail ve Arap uyrukluların arazi aldıkları iddiaların, Türk kamuoyunda endişelere neden olduğunu kaydetti.  Özmen, Türkiye'nin yaşam alanlarını ve vatandaşlarını korumak için savaşmaya mecbur kalabileceğini de belirtti.