Gündem Kerkûk Referandumu, Kürtler Amerika'ya Heyet Gönderiyor

Rizgarî Online/ Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Kürdistan Demokrat partisi politbüroları arasında gerçekleşen toplantılar zinciri devamında, F.Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabanî ve Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzanî başkanlığında 23 Ağustos’ta gerçekleşen toplantıda, Kerkûk meselesi ve 140. maddenin uygulanması konuları ele alınmıştı. Toplantıda, YNK ve PDK arasında ortak oluşturalan komisyonun, F.Irak anayasasındaki 140. maddenin uygulanma aşamalarını takip etmesi için çalışmalarının daha da aktifleştirilmesine, 140. maddenin uygulama mekanizmasının oluşturulması ve varolan sorun ve engellerin ortadan kaldırılması için komisyonun toplantılarını düzenli bir şekilde yapmasına karar verildi. YNK ve PDK politbüroları ortak toplantısının başka bir gündem başlığında, her iki taraf arasında imzalanan stratejik anlaşma doğrultusunda ilişkilerin daha da güçlendirilmesine ilişkin tartışmalar yürütüldü. Stratejik anlaşmanın YNK ve PDK teşkilatları içinde anlaşılması, pratikleştirilmesi ve güçlendirilmesi için bir komisyonun oluşturulmasına karar verildi. Toplantıda ayrıca, Kerkûk referandumunun zamanında uygulanması için Amerika'ya ortak bir heyet gönderme kararı alındı. KYB ile KDP Politbüroları'nın Bağdat'ta sürdürdükleri toplantılarına ilişkin PUKmedia'ya konuşan Kürdistan Yurtseverler Birliği Merkezi Basın Yayın Sorumlusu Azad Cundîyanî, toplantılarda Kerkûk referandumu başta olmak üzere F.Irak ve Kürdistan Bölgesi'ni ilgilendiren bir çok önemli konunun değerlendirildiğini söyledi. Cundîyanî, KYB ile KDP'nin, Amerikan yönetimine Kürt tarafının F.Irak'taki siyasi süreç ile ilgili görüş ve düşüncelerini aktarmak üzere Washington'a ortak bir heyet gönderme kararı aldığını söyledi. Önümüzdeki günlerde Washtinton'a gidecek KYB-KDP heyetinin Amerikalı yetkililere, Kerkûk referandumunun zamanında uygulanması konusundaki Kürt tarafının tavrını da aktaracağını belirten Cundîyanî, bu ziyaretin Kürtler ile Amerikalılar arasında var olan ilişkiler üzerinde önemli etkisi olacağını ifade etti. Cundîyanî devamla şunları söyledi: "Irak'ın içinde bulunduğu böylesi kritik bir süreçte bu ziyaretin gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca söz konusu ziyeret, önümüzdeki ayın ortasında ABD'nin Irak Büyükeliçisi Crocker ile Orgeneral Daved Petraeus'un Irak ile ilgili Kongreye sunacakları rapor açısından da büyük önem arzediyor" İçinde bulunan süreçte iki büyük Kürt Partisi'ne düşen yükümlülüklerin çok hassas ve kader belirleyici olduğunu anlatan Azad Cundîyanî, Amerikan yönetimine her iki örgüt arasında imzalanan stratejik ortaklık işbirliği hakkında da bilgi verileceğini söyledi. Azad Cundîyanî, bir süre önce Kürdistan Yurtseverler Birliği, Kürdistan Demokrat Partisi, Irak İslami Yüksek Konseyi ile Irak Dava Partisi arasındaki dörtlü ittifak ve 140.maddenin uygulanması ile ilgili imzalanan anlaşmalar konusunda KYB ve KDP'nin ortak bir tutum sergilediğinin altını çizdi.

Kürt partileri stratejik ortaklık için toplandı

Posted on Cumartesi, 25.Ağustos 2007 Topic: Kürdistan Kürdistan Demokratik Parti (PDK) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK), Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani yönetiminde toplandı.

''İran ile Türkiye, Irak Kürdlerinin kendi Kürdlerine saldırmasını istiyor''

  Gönderen: rizgarionline Tarih: 25.08.2007 Saat: 08:27 Katkıda Bulundu rizgarionline Rizgarî Online/15 Ağustos'tan bu yana Kürd sınır hattına İran ordusunun başlattığı bombardımana ilişkin açıklama yapan Irak Hükümet ortağı'nın Kürdistan İttifakı Bloku üyesi parlamenter Dr.Mahmut Osman, Irak'ta 'Federal bir Kürd Bölgesini' kabullenemeyen İran ile Türkiye'nin koordineli olarak sınıra askeri sevkıyat yaptığını söyledi. PUKmedia-Bağdat kaynaklı habere göre, Kürd politikacı Mahmut Osman, İran'ın, PJAK militanlarının Kürdistan bölgesinde bu ülkeye saldırdığını gerekçe göstererek Kürd köylerini top ateşine tuttuğunu belirterek, bombardımanlarda binlerce vatandaşın yerlerini terk etmek zorunda kaldığını ifade etti. PKK bağlantılı PJAK militanlarının bazı İran askerlerini öldürmesi sonrası bu ülkenin askeri güçlerinin sınır hattında Kürd yerleşim alanlarını bombalamaya başladığını söyleyen Kürd Parlamenter Mahmut Osman, Kürdistan bölge hükümetinin bombardımanları kınadığını ancak İran ile olan iyi ilişkilerinden dolayı Irak hükümetinin sessiz kaldığını kaydetti. İran'da 12 milyondan fazla Kürdün yaşadığını belirten Osman, "Bu ülkede de Kürd sorunu var. Bu sorun askeri yollarla değil diyalog ve görüşmeler yoluyla çözüme kavuşturulması gerektiğini" ifade etti. Kürdistan bölge sınırlarında asker bulunduran ve bölgeyi bombalayan İran hükümeti ile Irak arasında koordinasyon olduğunu öne süren Mahmut Osman, Türkiye ile İran'ın Irak Kürdlerinin kendi ülkelerindeki Kürdlere saldırmasını istediklerini ifade etti. Kürd politikacı Mahmut Osman, Türkiye'nin Federal Irak devlet başkanı Celal Talabani ile görüşmeyi de Kürd olduğu için reddettiğini belirtti RO: Zilan Dersim

KÜRDİSTAN HÜKÜMETİ: ‘’ÇOK ULUSLU GÜÇLER IRAN BOMBARDIMANI İÇİN HAREKETE GEÇTİ’’

  PNA-Federal Kürdistan Bölge(FKB) hükümetinin resmi sözcüsü Cemal Abdullah, Kürdistan hükümetinin Tahran temsilcisi aracılığıyla bombardımlanlar konusundaki rahatsızlığını bu ülkeye ilettiğini ve çokuluslu güçlerin bölgede sıkı bir denetim için harekete geçtiğini söyledi. PNA’ya demeç veren Abdullah, Sınırların korunması birinci dereceden Irak hükümetinin görevidir. Bir haftadır devam eden bombardımanaların ardından Irak hükümeti bizimle ilişkiye geçti. Irak hükümeti bombardımanlar konusunda bizim tutumuzu öğrenmek istedi. Bizce bu Irak hükümetinin konu ile ilgisinin az olduğunu gösteriyor’’ dedi. Sözcü Abdullah, ‘’Çokuluslu Güçler Kürdistan Bölgesi tarafından bilgilendirildikten sonra bölgeyi sıkı bir denetime aldı’’ dedi. Abdullah, ‘’İran hükümeti köylerin boşaltılması ile ilgili bildirilerle ilgililerinin olmadığını bildirdi’’ dedi.