Alman bakan: Türkiye’nin Kürt politikası asimilasyondur

ANF-FRANKFURT(14.02.2008)- -Almanya Nordrhein-Westfalen Eyaleti Entegrasyon Bakanı Armin Laschet, Türkiye’nin Kürt, Alevi ve Hıristiyanlara yönelik politikasının asimilasyon olduğunu söyledi. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Almanya ziyareti sırasında yaptığı bir konuşmada ‘’asimilasyon insanlığa karşı bir suçtur’’ sözleriyle Almanya’nın entegrasyon politikasını ‘asimilasyon’ olarak tanımlaması sert tepkilere neden oldu. Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesine demeç veren Almanya Nordrhein-Westfalen Eyaleti Entegrasyon bakanı Armin Laschet Almanya değil, Türkiye’nin asimilasyon politikası uyguladığını söyledi. Hıristiyan Demokrat Parti (CDU)’lu bakan Laschet, Türkiye’nin Kürt, Alevi ve Hıristiyanlara dönük politikasının asimilasyon olduğunu vurguladı. Gazetenin entegrasyon bakanı için asimilasyonun ne anlama geldiği sorusu özerine Laschet şunları söyledi: ‘’asimilasyon azınlıkların kültür ve dinlerinin toplumun çoğunluk kesimi tarafından zora dayalı olarak tümden eritilmesi demektir. Bizim entegrasyon politikamızın amacı bu değil ve kimse böyle bir şey de istemiyor. Almanya’da entegrasyon sorunları olabilir ancak kesinlikle asimilasyon baskısı söz konusu değildir. Herkes burada kendi kültür ve dinini savunabilir. (…) Eğer Sayın Erdoğan asimilasyonu ‘insanlığa karşı suç’ olarak adlandırıyorsa, o zaman dönüp kendi ülkesine bakmalı. Asimilasyon, Türk siyasetinin Kürt, Alevi ve Hıristiyanlardan beklediğine denilir, Almanya’da yaşananlara değil.’’

PNA-Federal Kürdistan başbakanı Neçirvan Barzani, Güney Kore’ye gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde bugün ülkenin başkenti Seul’ da Güney Kore devlet başkanı Lee Myung-Bak ile bir araya geldi.Devlet başkanı Myung-Bak başbakan Neçirvan Barzani’yi sıcak karşılarken Kürdistan’ın yeniden yapılandırılmasında büyük bir rol alacakları mesajını verdi. İki taraf arasında gerçekleşen önemli toplantıda Devlet başkanı Myung-bak, Kürdistan bölgesine değinerek sözkonusu bölgenin özellikle petrol açısından çok zengin bir bölge olduğunu dikkat çekerek ‘’ Koreli şirketler bu bölgede büyük ve stratejik projeler sonuçlandırabileclerini inanıyorum’’ dedi. Başbakan Barzani de Güney Kore hükümetine teşekkürlerini sunarak bu ülkenin Irak ve Kürdistan’da başta askeri olmak üzere her alanda verdiği hizmetten dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Kürdlerin asimilasyonunu onaylayan Erdoğan’a, Özdemir’den tokat gibi yanıt!

Rizgarî Online/Türk Başbakanı Erdoğan’ın Almanya’da yaptığı konuşmada "asimilasyon insanlık suçudur" sözlerini eleştiren Avrupa Parlamentosu milletvekili Özdemir, "Kürt televizyonu olmayan Türkiye, Almanya'ya ders veremez" diyerek Erdoğan’a Kürdlere karşı uygulanan asimilasyonu hatırlattı. Avrupa Parlamentosu'nun Yeşiller Milletvekili Cem Özdemir İtalyan Corriere della Sera gazetesine yaptığı açıklamada, Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Almanya'da söylediği "asimilasyon insanlığa karşı suçtur" sözlerini değerlendirerek "Kürt televizyonu olmayan, okullarında Kürtçe konuşulmayan Türkiye, Almanya'ya ders veremez. Eğer Erdoğan asimilasyona karşı olduğunu söylüyorsa ona vereceğim cevap, bu onun işi değil olacaktır. Aynı şekilde asimilasyondan yana olan bir Alman politikacıya da bu cevabı veririm. Bu konular üzerinde sarfedilen sözler ilişkileri zehirliyor." Cem Özdemir "Türklerin, istenmeyen, marjinal Almanlar haline gelme tehlikesi yok mu?" sorusuna ise "Bu tehlike var, ama bu Türk hükümetinin sorunu değil, Almanların sorunu. Türklerden sadece Almanca konuşmalarını beklemek yanlış. Almanca'yı da Türkçeyi de iyi konuşamayan aileler var. Diğer yandan Türk televizyonunun olmadığı, okullarında Kürtçe'nin okutulamadığı Türkiye'nin Almanya'ya ders verebilecek durumda olduğunu sanmıyorum" şeklinde yanıt verdi. Almanya'da Türk üniversite ve eğitim kurumlarının açılmasının saçma bir polemik olduğunu söyleyen Özdemir, "Kimse Türk okulları istemiyor, sözkonusu olan Alman-Türk okullarının kurulması, tıpkı Alman-İspanyol okulları olduğu gibi" dedi.