Heyva Sor : Muhtaçlar için yardım köprüsüyüz

heyvasor_logo Yardımseverler ile yardıma muhtaç insanlar arasında köprü rolü oynadıklarını belirten Heyva Sor a Kurdistanê Başkanı Dr. Fahrettin Gülşen, Ramazan Bayramı öncesinde Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılara, yoksul insanlara yardım etmeleri çağrısında bulundu.

Gülşen, sayıları gittikçe artan yardım kuruluşları konusunda da Kürdistanlıları dikkatli olmaları yönünde uyardı.

Yoksul insanlara yardım için gerçekleştirdikleri çalışmalara ilişkin gazetemize bilgi veren Düsseldorf merkezli Heyva Sor a Kurdistanê Başkanı Dr. Fahrettin Gülşen, 16 yıldır yardımseverlerle yardıma muhtaç insanlar arasında köprü rolü oynadıklarını belirtti. Her Ramazan Bayramı öncesinde sistemli olarak Kürdistan’da savaş mağduru ailelere yönelik yardım çalışmarı yürüttüklerini belirten Dr. Gülşen, bu yıl da bu çalışmalara ağırlık verdiklerini aktardı. Avrupa’da yaşayan Kürdistanlıların ülkede yaşayan savaş mağduru ve yoksul ailelere kurumları aracılığıyla destek sunduğunu söyleyen Gülşen, fakat bu konuda Türk devletinin yönelimleriyle karşılaştıklarını ifade etti: “Yardımseverlerin yaptıkları yardımlar sonucu kontomuzda biriken paraları ağırlıkta Kürdistan’da savaş mağduru ailelerimizin çocuklarını okutabilmeleri için gönderiyoruz. Ancak, bu konuda ciddi zorlanmalarla karşılaşıyoruz. Paraları banka üzeri yolladığımızdan Türk devleti tarafından bu paraların hangi kuruluş tarafından gönderildiği ve kimlerin aldığı tespit edilerek,

engellenmeye çalışılıyor.”
Tehdit ediyorlar
Banka üzeri gönderdikleri paraların gönderilen kişilere ya verilmediğini ya da kurumun yardımını kabul edenlerin sorgudan geçirildiğini dile getiren Fahrettin Gülşen, “ ‘Bu paraları aldığınız taktirde başanıza felaketler gelir’ biçminde tehdit edilerek, vazgeçirilenler de oldu” dedi. Yapılan yardımların daha sağlıklı bir biçimde yoksul ailelere ulaşması için farklı yöntemleri deneyerek, tüm engelleri aştıklarını belirten Gülşen, “Şu an buradan yapılan yardımların ulaştırılması için herhangi bir zorlanma söz konusu değil, denetleme mekanizmamızı daha da bir güçlendirmiş durumdayız” açıklamasında bulundu. Gülşen ayrıca, yarıdımseverlerin yaptıkları yardımların ulaşıp ulaşmadığı konusunda kendileriyle sürekli bir iletişim halinde olduklarını da aktararak, “Halkımızın bu duyarlı yaklaşımı bizi oldukça sevindiriyor” dedi.

 
‘Dikkatli olun’
Kimi yardım kuruluşlarının yoksul insanlara ulaştırılmak üzere yapılan yardımları farklı amaçlar için kullandığına dikkat çeken Gülşen, “Deniz Feneri olayında da gördüğümüz gibi, yoksul insanlar için yapılan tüm yardımları farklı amaçlar temelinde kullananların maskesi düşmüştür” dedi. Yardımseverleri bu tür yardım kuruluşlarına karşı dikkatli olmaya çağıran Gülşen, şu çağrılarda bulundu: ”Yurtseverlerimize yoksul insanlarımıza yardımda bulunmaları için Kürdistan’ın tek yardım kuruluşu olan Heyva Sor a Kurdistanê‘ye başvurmaları çağrısında bulunuyoruz. Halkımız, yaptıkları yardımların ulaşması konusunda herhangi bir tereddüt yaşamamalı. Çünkü yürüttüğümüz tüm yardım çalışmaları alenidir. Bu konuda emin olmalarını istiyoruz. Kürdistan’da yoğun savaş nedeniyle mağdur insanlarımızın sayısı çoğalmış durumda. Dolayısıyla bu yıl yapacağımız yardımları arttırmalıyız.”
HABER MERKEZİHeyva Sor a Kurdistanê aracılığıyla yardımlarınız için:

Almanya:
Heyva Sor a Kurdistanê
Lindenstr.85, 40233 Düsseldorf.
Tel:0049(0)2112396392
Sparkasse Neuwied
Konto: 186098
BLZ: 57450120


Arnhem:
Koerdisch Rode Halve Maan
Postbus 30002, 6803 AA Arnhem
Tel: 0031610647471
Giro No: 7460693.

 
Fransa:
Croissant Rouge Kurde 91, rue du Fauborug St-Denis 7,
F-5010 Paris
Tel/Fax: 0033148241000
CCP-3671852
J-La Source.


İngiltere:
Registered Charity No: 1093741
Company No: 4285714
Bank Sort code: 204660
Bank Account No: 4091238
Tel: 00447874295944


Heyva Sor a Kurdistanê Humanite Hilfsorganisation Kurdistans
BAWAG
Konto: 03010314274
BLZ: 14000


Brüksel:
Koerdische Rode Halve Maan
Croissant Rouge du Kurdistan
Brussel- Bruxelles
Bank-Banque:0013244896-31


Danimarka:
Tel: 004548187245
Danske Bank Konto: 184-1084
Stutteforeningen Mesopotamiens sol
CO/NE Diraksdahl
Toromvej 17, Tv 2730 Herlevs.


İsveç:
Kurdiska Röda Halvamanen
Tel:00468273685
Fax: 00468273326
Postigiro: 228676-3


İsviçre:
Berk. Etzelblick str. 8,
8834 Schindellegi/İsviçre
Post Giro CCP 80-17192-8
YENİ ÖZGÜR POLİTİKAheyvasoryardim2

Kürtçe konuştuğu için bindiği minibüsten indirildi

bozkurt Diyarbakır'dan 10 yıl önce ailesiyle birlikte Denizli'ye göç eden Havva Kıran, bindiği dolmuşta, arkadaşı ile Kürtçe konuştuğu için, subay olduğunu söyleyen biri kişinin, 'Sizin yüzünüzden her gün şehit cenazeleri geliyor. Vatan hainleri, bu ülkeyi bölemeyeceksiniz' şeklindeki hakaretine maruz kaldı. Hakarete uğramasına tahammül edemeyen ve 'Bu ülke hepimizin sadece sizin değil. Kürtçe benim anadilim' diye karşılık veren Kıran, bu sefer de dolmuştakilerin ve şoförün tepkisiyle karşılaştı.

Kürt dili ve kültürü üzerinden Kürtlere yönelik baskılara bir örnek daha yaşandı. Diyarbakırlı Havva Kıran, şehir içi dolmuşta arkadaşına Kürtçe 'Ezê bidim tû nede (sen ödeme ben ödeyeceğim)' dediği için hakarete uğradı ve dolmuştan indirildi. HavvaKiran Bayram alışverişine giden Kıran, dolmuşun arka koltuğunda oturan ve subay olduğunu söyleyen bir kişinin, 'O dili konuşma, Kürtçe'nin yasak olduğunu bilmiyor musun?' diye bağırdığını söyledi. Sonra üzerine yürüyerek ve bağırarak, 'Sizin yüzünüzden her gün şehit cenazeleri geliyor. Bu ülkeyi bölemezsiniz. Buna izin vermeyeceğiz. Burası bizim memleketimiz. Bu dili konuşmaya devam edeceksen git kendi vatanında Kuzey Irak'ta konuş' diye tehditler savurduğunu söyledi. Yaşadığı şokun ardından kendini toparlayarak, 'Bu ülke hepimizin sadece sizin değil. Kürtçe benim anadilim ve ben Kürt'üm, Kürtçe konuşacağım' diye karşı çıktığını dile getiren Kıran, bunun üzerine dolmuştakilerin de olaya müdahale ettiğini ifade etti. Tartışmaya başladığı subayın 'Zaten sizin dilinizi açanda suç, sizleri sustursaydık konuşmazdınız' sözlerinin ardından bir anda dolmuşta bulunan herkesin kendisine suçlu gözüyle bakmaya başladığını ve dolmuştan indirilmesi yönünde sözler söylediklerini belirten Kıran, nefret dolu gözlerden kurtulmak için arkadaşıyla birlikte dolmuştan inmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Yıllarca devletin 'siz yoksunuz diliniz de yok' diyerek dillerini inkâr ettiğini, şimdi ise aynı politikanın sokakta devam ettiğini ifade eden Kıran, inadına kendi dilini konuşmaya devam edeceğini ve çocuklarının da anadillerini iyi öğrenmeleri için çaba harcayacağını aktardı. DENİZLİ / DİHA

Altınova'daki Kürtler: Saldırılar başladığında elektrikleri kestiler

Balıkesir Ayvalık altinova Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Altınova beldesinde Kürtlere yönelik linç girişiminin perde arkası aralandı. Beldede incelemelerde bulunan DTP ve İHD heyetine konuşan Kürtler, olayların başlangıç saatlerinde elektriklerin kesildiğini ve ardından ev ve işyerlerine yönelik saldırıların başladığını anlattı. Adeta sıkıyönetim ilan edildiği beldede 33 olan asker sayısı bine yükseltildi. Sabaha kadar caddelerde nöbet tutan askerler, kimlik kontrollerinde Kürtlerin beldeye girişine izin vermiyor.Balıkesir Ayvalık Altinova linc


İHD ve DTP Genel Merkezi, Türk medyasında sıradan bir olay olarak gösterilen Kürtlere yönelik linç girişiminin yaşandığı Ayvalık'a gitti. Bugün öğlen saatlerinde 10 bin nüfuslu beldeye gelen İHD'den 5 kişilik heyet, ev ve işyerleri yakılan Kürtlerle görüştü. Can güvenliği nedeniyle isim vermeyen mağdurlar, yaşanılanları şöyle anlattı:
'Eve hapsolduk, sesimizi duyurun'
'Olay basında yer aldığı gibi değil. Alkollü olan bir grup içki içerek iki genci dövüyor. Sonra da bu olaya büyükler karışınca tartışma çıkıyor. Tartışmanın ardından olaylar yatıştı derken 50-60 kişilik grup ev basıyor. Baskın sırasında aracına binip kaçmak isteyen M.A, iki insanı ezmedi. Ardından bu grup 'Bunlar PKK'li' diyerek halkı galeyana getiriyorlar. Özellikle Ayvalık'tan ülkücüleri getirmişler. 2 bin kişi, bu gerginliğin ardından Kürtlere ait ev ve işyerlerine saldırdılar. İlginç olan saldırılar başlamadan önce elektrikler kesildi, ardından da linç başladı. Eve hapis vaziyetteyiz. Ekmek bile bulamıyoruz. Sesimizi duyurun.'altinova linc
İHD rapor hazırlayacak
İHD Genel Merkezi'nden Veysi Altay, görüşmeleri rapor haline getirdikten sonra kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi. İHD heyeti Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu ile kısa bir süre görüşme yaptıktan sonra tahrip edilen yerlerde inceleme yaptı.
Beldede sıkıyönetim
Üç gündür gerginliğin devam ettiği Altınova'da adeta sıkıyönetim ilan edildi. Gece boyunca sokaklarda devriye gezen jandarma ekipleri, şüpheli gördüğü kişileri GBT'den geçiriyor, Ayvalık'a giriş çıkış yapan araçlar kontrol ediliyor.
Beldeye Bursa, Balıkesir, Aliağa, Dikili, Bergama ve Ayvalık ilçelerinden askeri birlikler gönderilirken, beldede 33 olan asker sayısı 1000 kişiye yükseltildi. Kalabalık gruplar halinde gezilmesine izin verilmeyen beldede olayların daha da büyümesi ihtimali üzerine alarma geçildi. Kimlik kontrolünde beldeye Kürtler alınmıyor.
'MHP'li Bulut kışkırttı'
Bu arada olayların kışkırtan kişinin Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut olduğu belirtildi. Belde sakinleri cenaze töreni için gelen MHP'li Bulut'un beraberindeki ülkücülerle birlikte halkı kışkırttığı ve 'Hadise tamamıyla burada bir grubun halk üzerinde tahakküm kurma adına yapmış olduğu faaliyettir. Buna Altınova, Ayvalıklı insanlarımız izin vermeyeceklerdir' dediği öğrenildi.
18 kişi adliyeye sevk edilecek
Olaylar sırası ve sonrasında gözaltına alınan 46 kişiden 18'i, bugün adliyeye sevk edilecek. Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, beldede güvenliğin kontrol altında bulunduğunu ifade ederek, 'Gözaltına alınan zanlıların tamamı iki gün içinde adliyeye çıkarılacak. Herkesi sakin olmaya davet ediyorum' dedi. ANF