1masoud mesut barzani

Başkan Barzani: Irak`ın dile getirdiği yeşil ve mavi hatları tanımıyoruz!
Rizgarî Online/Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, Selahattin kentindeki makamında, Irak parlamentosundaki Kürdistan ve İslam Birliği İttifakı listelerinin üyelerini kabul etti. Görüşmede Başkan Mesut Barzani, F.Irak parlamentosunda en düzenli hareket eden grubun Kürdistan İttifakı listesi olduğunu belirtti. Başkan, önümüzdeki günlerde parlamento tatilinin sona ereceğini ve yerel seçimler yasa tasarısı, Xaneqin sorunu, petrol yasası, 2009 yılı bütçesi ve Amerika’yla Irak arasında imzalanacak olan güvenlik anlaşması gibi bir çok önemli konunun kendilerini beklediğini söyledi.
KTV`nin bildirdiğine göre Barzani, yerel seçimler yasa tasarısına yönelik, Kürdistan Bölge Yönetiminin bu konuya ilişkin tavrının açık ve net olduğunu, kesinlikle Irak anayasasının Kerkük’le ilgili 140. maddesine alternatif bir seçeneği kabul etmeyeceklerini kaydetti. Başkan, Kerkük kentinde bugün bile yerel seçim yapılmasına hazır olduklarını dile getirdi.
“Biz Arap, Türkmen, Kıldan ve Asurilerle uzlaşma içinde olmayı arzuluyoruz” diyen Başkan Barzani, Xaneqin konusunda ise şunları söyledi.
“Aslında hiçbir şekilde Xaneqin’de bir sorun yoktu. Fakat zorla bir sorun yaratılmak istendi. 1991 yılında eski rejimle yapılan müzakereler sırasında bile Xaneqin konusunda taviz verilmedi. Xaneqin’i de içine alan Celawle bölgesine giden Peşmerge gücü, Irak yönetiminin talebi üzerine oraya gitti. Teröristlere karşı amansız bir mücadele veren bu güçte yaklaşık 20 Peşmerge şehit düştü ve 40 Peşmerge de yaralandı. Benim en çok tuhafıma giden şey içinde bulunduğumuz bu dönemde yeşil ve mavi hatlardan bas edilmesidir. Eğer biz bu hatları kabul etseydik, Saddam Hüseyin bizimle anlaşma yapmaya hazırdı. Saddam’la olan müzakereler sırasında tek sorun Kerkük üzerine idi. Yoksa Şengal ve Xaneqin’in Kürdistan’a bağlanması kabul edilmişti
Irak ordusundan birliklerin Xaneqin’e gönderilmesi kesinlikle siyasi bir nedendeydi. Yoksa güvenliğin sağlanmasından dolayı değildi. Burada Bağdat yönetimine şu soruyu sormak istiyorum. Gerçekten Irak anayasasına inanıyor musunuz?
Sayın Cumhurbaşkanı Celal Talabani ülkeye döndükten sonra Xaneqin meselesi ve diğer çözüm bekleyen konular hakkında bir dizi görüşme gerçekleştireceğiz” diye konuştu.RO/Zilan Dersim

0 Yorum: