OSMAN: ''ABD İLE GÜVENLİK ANLAŞMASINDA KÜRTLERİN HAKLARI SAVUNULMAZSA KÜRTLER ANLAŞMAYI REDDETMELİ''

PNA-Kürdistan İttifak Listesinden federal Irak meclisine üye Dr.Mahmut Osman , Irak ile ABD arasında imzalanması beklenen güvenlik anlaşmasının içeriğinde Kürt halkının hakları savunulmazsa Kürtlerin bu anlaşmayı reddetmesi gerektiğini dikkat çekti.
Konuya ilişkin PNA'ya konuşan Osman,''Kürtler genel olarak Irak ile ABD arasında imzalanması beklenen anlaşmaya karşı değil.Fakat Kürtler bu anlaşmada Kürdistan Bölgesinin güvenliğinin korunması ve 140.maddenin uygulamasının garantisini istemelidir aksi durumda Kürtler bu anlaşmayı reddetmeli'' diye konuştu.

'' En büyük sorunlarımızdan birinin sırtımızı dayadığımız birşeyin ondan hiçbirşey elde edememesi'' olduğunu dikkat çeken Osman , eğer sözkonusu anlaşmanın içeriğinde Kürdistan Bölgesinin güvenliğinin korunması ve 140.maddenin uygulamasının garantisi olmazsa Kürtlerin reddetmesi gerektiğinin altını çizdi.

Federal Irak ile ABD arasında imzalanması beklenen güvenlik anlaşması ülkede büyük tartışmalara yol açtı ve özellikle ülkedeki Şiiler anlaşmaya şiddetle karşı çıkıyor.

0 Yorum: