KDP'den ajan misillemesi

Federe Kürdistan'ın Duhok kenti yakınlarında MİT ve JİTEM'le ilişkili olduğu iddiasıyla çok sayıda kişi KDP tarafından yakalanarak gözaltına alındı. ANF, KDP'nin gözaltına aldığı 'ajanların' isimlerine ulaştı.

Güvenilik kaynaklardan alınan bilgilere göre Duhok, Diyana ve Zaxo üçgeninde KDP tarafından aralarında en az 4 Türk ajanın da bulunduğu çok sayıda kişi yakalandı. Son bir hafta içinde yakalanarak gözaltına alınanların sayısı 21'e yükseldi. Bunlar arasında Güney Kürdistanlılar da bulunuyor.

Sorguya alınanların MİT ve JİTEM'le bağlantıları olduğu ve karanlık faaliyetleri bulunduğu iddia edildi. Yakalananlardan Türk kökenli üç kişinin isimlerinin Şehmuz Bayrak, Hamit Kanat ve Muhammet Reşat olduğu öğrenildi. Operasyonda yakalanan diğer kişilerin de Türk istihbaratıyla bağlantılarından ötürü gözaltına alındıkları belirtiliyor. Güneyli yetkililer operasyon konusunda bilgi vermezken, gözaltına alınanların ne zaman mahkemeye çıkarılacakları hakkında bilgi edinilemedi.

Ancak bu operasyonun Türkiye'de 5 KDP ajanının yakalandığına dair ortaya atılan iddialardan sonra gelmesi dikkat çekti.Geçtiğimiz ay Türkiye'nin Güney Kürdistan sınırındaki askeri birlikler hakkında Federe Kürdistan İstihbarat Teşkilatı (Parastin)'na bilgi gönderdiği ileri sürülen 4 kişi tutuklanmıştı. Yakalanan köylülerin üzerinde bölgedeki askeri birliklere ait fotoğraflar ile bazı bilgilerin yer aldığı notlar ele geçirildiği ileri sürülmüştü.Parastin Haber Alma teşkilatı da bu iddiayı yalanlayarak, tutuklanan 4 kişinin kendileriyle ilişkisi olmadığını bildirmişti.HEWLER - ANF

0 Yorum: