Der Spiegel: PKK Almanya’yı uyarmıştı

spiegel%20logo ANF BERLİN (12.07.2008) - Almanya’nın yüksek tirajlı dergisi Der Spiegel, pazartesi günü çıkacak sayısında PKK’nin 3 Alman dağcıyı rehin almadan önce Almanya’yı Kürt politikasının “olumsuz sonuçlarına” karşı uyardığını yazdı.

Dergin herhangi bir kaynak belirtmeden PKK’nin yönetim konseyinin daha önce Almanya Başbakanı Angela Merkel hükümetinin “Kürt halkı ve özgürlük mücadelesine karşı düşmanca politikalarından vazgeçmeye” çağırdığını hatırlattı. Der Spiegel, aksi durumda “yaşanacak tüm olumsuz sonuçlardan Almanya’nın sorumlu olacağı” uyarısının yapıldığını aktardı.

ALMAN KONSOLOSLUĞU’NA UYARI GELDİ

Dergiye göre bu çağrı Almanya’nın Türkiye’deki Büyükelçiliği aracılığı ile Haziran ayı sonunda iletilmişti. Daha sonra da Almanya Kriminal Polisi BKA’nın alıkoyma veya saldırı olabileceği yönünde uyarıda bulunduğu ifade ediliyor. Der Spiegel’e göre BKA bu bilgileri bir çok ülkenin İçişleri Bakanlığı’na gönderdi.

DEVLET BAKANI: YENİ TEHLİKELERE HAZIRLANMALIYIZ

gerillayanhpg[1] Almanya’da içişlerinden sorumlu Devlet Bakanı August Hanning gazeteye verdiği mülakatta, “Kendimizi Alman toprakları üzerinde yeni tehlikelere karşı hazırlamamız gerekiyor” dedi. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier Perşembe günü yaptığı açıklamada PKK’nin taleplerini reddetmişti.

Alman dağcılar Helmut Johann (53), Martin Georpe (49) ile Lars Holper Reime (33) 8 Temmuz günü Ağrı Dağı’nda HPG gerillaları tarafından gözaltına alınmıştı. HPG Serhat Eyalet Komutanlığı yaptığı açıklamada Almanya Kürt ve PKK karşıtı politikalarından vazgeçtiğini açıklamadığı sürece Almanları serbest bırakmayacağını açıklamıştı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, 3 Alman vatandaşının kaçırılmasının ardından Bakanlık’ta kriz merkezi oluşturulduğu açıklanmıştı. Bakanlık sözcüsü Jens Plötner, Alman vatandaşlarını, Hakkari, Şırnak, Mardin ve Siirt'e seyahat etmemeleri konusunda uyarmıştı.

0 Yorum: