Barzani: 'Kerkük Kürdistan'ın bir parçasıdır ve PKK terorist değildir'

barzani_ep1 ANKA- Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani, "Kerkük Kürdistan'ın bir parçasıdır ve PKK terorist değildir dedi. İtalya'yı ziyaret eden Barzani, İtalyan İl Tempo gazetesiyle yaptığı söyleşide "PKK bahanesiyle Türkiye'nin Kuzey Irak'ı işgal etmesinden korkup korkmadıklarını" sorması üzerine, Barzani, "Biz hiç kimseden korkmuyoruz. Toprağımızı işgal etmek bütün bölgeye yayılacak bir artesatirkkrize yol açacak olan kumar oynamak gibi bir adımdır." dedi.

-"KÜRTLER SİLAHLI MÜCADELE YAPMAMALI"
Kürtlerin silahlı mücadele yapmamaları ve politik mücadeleyi seçmeleri gerektiğini kaydeden Barzani, "PKK terrorist bir örgüt değil, eğer PKK Türkiye'nin görüşme yapma taahüdünü yapar ve onu reddederse o zaman terrorist olarak adlandırılabilir. Kürdistan bölgesi, güvenlik konusunda önemli adımlar attı. Terörizm ve aşırılık, coğrafi sınır tanımadığı için birleşmeliyiz. Dolayısıyla işbirliği için uluslararası bir güç gerekli."PKK

 
-"KERKÜK KÜRDİSTAN'IN BİR PARÇASI"
Mesut Barzani, KYB'nin sitesince yansıtılan söyleşide Kerkük sorununa değinirken de "Kerkük kesinlikle Kürdistan'ın bir parçasıdır ancak Kerkük'ün kimliği ilk önce orada yaşayan uluslara saygı duyularak teşhis edilmelidir." şeklinde konuştu.
peyam azadi Irak'ın güvenliğini ve istikrarını tehlikeye atmak gibi bir niyetlerinin olmadığını belirten Barzani, Kerkük ile ilgili kararın referanduma dayanarak alınması gerektiğini kaydetti.
(ANKA)

0 Yorum: