Karayılan : Mistura bölge dengelerini değil, bölge devletlerinin dengelerini esas aldı

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Birleşmiş Milletler Irak özel temsilcisi Stefan De Mistura'nın Kerkük konusundaki raporunu "taraflı" olarak nitelendirerek raporun bölgesel dengelere göre değil uluslararası güçlerin siyasal ve ekonomik çıkarlarına göre yazıldığını söyledi.

BM Irak temsicisi De Mistura'nın dün yaptığı ve Kerkük referandumunun artık gündemde olmadığı yönündeki açıklamalara KCK'den sert tepki geldi. KCK Yürütme Konseyi başkanı Karayılan, referandumu erteleme çabalarını egemen devletlerin Kürtleri güçsüz bırakarak tahakküm altında tutma politikalarının göstergesi olarak nitelendirdi.

Kerkük sorununun sadece güneyli Kürtlerin ya da Kürt federe hükümetinin bir sorunu olmadığını belirtek Karayılan, "Kerkük sorunu tüm Kürtlerin bir sorunudur, milli bir sorundur. Çünkü Ortadoğu bölgesinde Kürtleri iradesizleştirmek, egemenlik altında ikinci sınıf bir halk olarak tutmak isteyen egemen devletler, Kürtlerin siyasal ve kültürel olarak diğer ulusal özgürlükleriyle birlikte ekonomik olarak güçlenmesini istememektedirler. Bu kapsamda Kerkük'ün Kürt bölgesine bağlanmasına karşı durmaktadırlar. Yani esasında Kürtlerin siyasal ve ekonomik olarak güçlenmesini önleyen, dolayısıyla da iradesi üzerinde tahakküm kurulacak bir halk olmayı sağlamak isteyen bir politikanın varlığı söz konusudur. Bu açıdan Kerkük meselesinde doğru bir politikanın belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Egemen devletler Kürtleri sürekli egemenlik altında tutmak istediklerinden dolayı Kerkük'ün Kürdistan bölgesine bağlanmasını istemiyorlar. Sorun bir coğrafik ve bir ekonomik sorundan öte bir halkın irade olup olmamasıyla yakından bağlantılı bir sorun olduğunu görmek gerekiyor. Biz bu meseleye bu kapsamda yaklaşıyoruz" dedi.

Irak devletinin oluşum yasasına göre Kerkük'te şehrin geleceğinin belirlenmesi için bir referandum yapılması gerektiğini ifade eden Karayılan, "BM'nin sayın yetkilisinin raporu bu anlamda gerçekleri ifade etmiyor. Adeta ortada bir kavga var ve sayın BM yetkilisi de bu kavgayı önleme misyonuna bürünmüştür. Kendi kendine öyle bir misyon biçmiş. Onun için raporda ortayı bulmaya çalışmış. Halbuki ortada öyle bir durum yoktur. Yasanın pratikleşmesi gerekmektedir. Batı dünyasının sürekli savunduğu referandum, seçim vb. dünya genelinde bilinen belirleme yöntemi Kerkük için neden uygun görülmüyor? En demokratik yöntem referandum değil midir? O zaman referandum yapılsın" şeklinde konuştu.

Karayılan referandumun gerçekleşmesi durumunda bölgenin karışacağı gibi bir havanın yaratılmasının gerçekçi olmadığını belirterek Mistura'nın bölge dengelerini değil, bölge devletlerinin dengelerini esas aldığını söyledi.

Karayılan raporda Kürt halkının inkar siyasetinin etkileri olduğunun da altını çizerek "(Rapor) Kürdistan üzerindeki egemenlikli siyaset anlayışının etkisini taşıyor, siyasal ve uluslararası güçlerin siyasal ve ekonomik çıkarlarını fazlasıyla hesaba katarak, Kürt halkının doğal hakkı ve istemi olan referandumu bir biçimde sürece yayarak, sürecin işlemesini önlemeye çalışıyor. Bu açıdan tarafımızdan kabul edilmeyecek bir rapor durumundadır" dedi. BEHDİNAN - ANF NEWS AGENCY

0 Yorum: